آخرین خبرها
خانه / نسخه های مجرب / کیست تخمدان

کیست تخمدان

گیاه دارو
گیاه دارو

یک دختر بعد از تولد ۴ میلیون تخمک دارد که هر ماه یکی از تخمک ها در یک فرد سالم بعد از طی مراحلی کامل می شود و به داخل رحم پرتاب می رود در افرادی که تخمک کامل شده ولی به داخل رحم پرتاب نمی رود، بیماری کیست تخمدان دیده می شود.

کیست تخمدان چیست؟

کیست های تخمدان کیسه های کوچک محتوی مایع هستند که در تخمدان هارشد می کنند.

بیشتر کیست ها بی ضرر هستند اما بعضی از آن ها می تواند مشکلاتی نظیر پاره شدن،خونریزی و درد را ایجاد کند و ممکن جراحی برای برداشتن کیست نیاز باشد.

کیست تخمدان کیسه پر از آب یا خونی در تخمدان است که اغلب هنگام تخمک گذاری به وجود می آید،یعنی زمانی که تخمک از تخمدان آزاد میشود اگرچه خیلی اوقات علت مشخصی ندارند،اما در اغلب موارد از اختلالات هورمونی ناشی میشوند اختلالاتی که در مرحله اول دوره عادت ماهانه را به تعویض می اندازد و بیشتر به صورت کیست های فیزیولوژی بروز میکند .

در کیست های فیزیولوژی که به آنها کیست های ساده نیز میگویند تخمک هایی که باید ماهانه آزاد شود،آزاد نمی شوند و اندازه ۴ تا ۵ سانتیمتر رشد میکنند و در این نوع از کیست کیسه پر از آب در تخمدان تشکیل میشود و اغلب درد جسمانی ندارد و تنها با عقب افتادن دوره عادت ماهانه مشخص میشوند.

زنان دو تخمدان دارند که محل ذخیره و آزاد کردن تخمک (egg)است سایز هر تخمدان به اندازه یک گردو است و در دو طرف رحم قرار دارند.

تخمدان یک تخمک را در هر ماه تولید می کند و این فرایند سیکل قاعدگی ماهانه در زن است تخمک در داخل کیسه ای  به نام فولیکول (follicle) محبوس است.

تخمک در داخل تخمدان رشد می کند تا زمانی که رحم برای پذیرش آن آماده شود مخاط رحم در این دوره ضخیم شده و خودش را برای حاملگی آماده می کند.

این سیکل هر ماه اتفاق می افتد و با لقاح پیدا نکردن تخمک خاتمه می یابد همه محتویات رحم اگر تخم لقاح پیدا نکند خارج می شود و این فرایند سیکل قاعدگی نامیده می شود.

در تصویر سونوگرافی ، کیست تخمدان شبیه حباب دیده می شود این کیست محتوی مایع است و به وسیله یک دیواره نازک احاطه می گردد این نوع کیست،کیست فانکشنال یا عملی تخمدان یا کیست ساده نامیده می شود

علائم کیست تخمدان :

تنها علائم کیست تخمدان دردهای لگنی و عقب افتادن زمان عادت ماهانه است و در اغلب موارد ، فرد هیچ دردی را در بدن خود حس نمی کند ، اما زمانی دارای علامت میشود که کیست دور پایه خود پیچ می خورد و کیست تورسیون پیدا کرده و در این شرایط مریض درد زیادی دارد .

کیست تخمدان اغلب باعث ایجاد چاقی، عضلات و استخوان های درشت، رویش مو بر روی صورت و بدن، خصوصیات مردانه، آکنه و عادت ماهیانه نامنظم می شود.

کیست تخمدان باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سکته ها، حملات قلبی و سرطان رحم می شود

توصیه های بهداشتی و دستورات غذایی:

۱ـ سحرخیزی، تنفّس هوای تازه، نرمش آرام، و صبحانه قبل از طلوع آفتاب همیشه انسان را سرحال نگه می‌دارد.
۲ـ مصرف میوه‌های رسیده و سالم، و رعایت خوب جویدن.
۳ـ استراحت هرچه‌بیشتر در ایّام عادت (وقتی به دستور پروردگار، از رکوع و سجود، مَعاف هستید، نباید جلو میهمان و اهلِ خانه برای پذیرایی خم شوید).
۴ـ در کمخونی، و یا چربی شکم، یا یبوست و…. دستورات مخصوص به آنها رعایت شود.
۵ـ روزانه از دانه سویای بوداده به مقدار ۲۰ گرم استفاده فرمائید.
۶ـ از دانه های روغنی مانند: مغز گردو، بادام، بادام هندی و بادام زمینی استفاده فرمائید .
۷ـ تخم کدو و تخم آفتابگردان را مصرف کنید.
۸ـ میوه‌هایی چون توت فرنگی، پرتقال و سیب را مصرف کنید.
۹ـ انواع سبزیجات را مصرف کنید.
۱۰ـ حبوباتی مانند: عدس، ماش، چشم بلبلی، لوبیا چیتی و لوبیا قرمز را مصرف کنید.
۱۱ـ ایجاد آرامش روانی را همراه با پیاده‌روی و نفس عمیق کشیدن و مصرف آب خنک و توکل به خدای دانا ایجاد کنید.
۱۲ـ از مصرف سوسیس و کالباس و همبرگر و پیتزا و نمک و خیارشور و پوست مرغ و شیرینی جات قنادی و نوشابه‌ی گازدار خودداری کنید.
۱۳ـ وزن خود را به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰گرم در روز کاهش دهید.
۱۴ـ مخصوصاً ازمصرف روغن نباتی جامد و چربی های حیوانی خوداری کنید.

 منبع:پرتال شرکت شفای کردستان

درباره‌ی عطاری شفا

همچنین ببینید

بواسیر

بواسیر : یکی از امراض نشست بواسیر که در عصر حاضر بسیار زیاد می باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *