آخرین خبرها
خانه / نسخه های مجرب / روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید Rheumatoid arthritis یک بیماری است که موجب التهاب،درد و تورم مفاصل بدن میشود این بیماری معمولا مزمن بوده و در دراز مدت میتواند موجب تخریب مفصل شود.

از هر صدنفر یک نفر در طول عمرش به نوعی به این بیماری مبتلا میشود ،روماتیسم مفصلی میتواند زمینه خانوادگی داشته باشد،این بیماری میتواند در هر سنی بروز کند ولی معمولا در سنین بین ۶۰-۴۰ سالگی دیده میشود 

روماتیسم مفصلی در زنان سه برابر شایع تر از مردان است،در درمان این بیماری متخصص روماتولوژیست،هیچ معالجه قاطعی برای روماتیسم مفصلی وجود نداردبا این حال درمان هایی که انجام میشود برای کاهش درد و مشکلات بیمار است

مهمترین اهداف در درمان این بیماری عبارتند از:

۱٫ کم کردن فعالیت بیماری و بدنبال آن کاهش تخریب مفاصل

۲٫ کاهش درد و محدودیت مفصل

۳٫ کاهش ناتوانی هایی که به علت درد،آسیب مفصل یا تغییر شکل اندام ایجاد میشود

۴٫ درمان عوارض و مشکلات همراه

علت رماتیسم مفصلی چیست؟

بیماری روماتیسم مفصلی جزو دسته ای از بیماری های انسان است که به آنها بیماری های خود ایمنی یا اتو ایمیون Autoimmune disease میگویند،بدن انسان سیستم دفاعی خاصی دارد که با استفاده از آن در برابر تهاجم میکروب ها از خود دفاع میکند،یکی از روش های سیستم دفاعی بدن،تولید مواد خاصی به نام آنتی بادی Antibody یا پادتن است، این مواد که از جنس پروتئین هستند به میکروب ها میچسبند و موجب تخریب آنها میشوند،گاهی اوقات سیستم دفاعی بدن به دلایلی که هنوز بر ما ناشناخته است بعضی از سلول های بدن خود انسان را غریبه و مهاجم تشخیص داده و بر علیه آنها آنتی بادی یا پادتن تولید میکند،این آنتی بادی ها به سلول ها حمله کرده و موجب آسیب آنها میشوند،مکانیسم ذکر شده علت اصلی بروز بیماری های خود ایمنی است.
در روماتیسم مفصلی هم سیستم ایمنی به سلول های بدن بخصوص سلول های سینوویوم Synovium cells بعضی از مفاصل حمله کرده و موجب تغییراتی در آنها میشوند، سینوویوم لایه ای از سلول ها است که سطح درونی کپسول مفصلی را فرش میکنند و موجب ترشح مایع مفصلی ( مایع سینوویوم) میشوند،تاثیر آنتی بادی ها بر سلول های سینوویوم موجب میشود سلول های این لایه افزایش پیدا کرده و در نتیجه لایه سینوویال ضخیم،متورم و همچنین ملتهب شود.

عروق خونی لایه سینوویال افزایش پیدا کرده،همراه با التهاب لایه سینوویال،ترشح مایع مفصلی هم بیشتر شده و مفصل متورم میشود بدنبال این تغییرات سلول های سینوویال موادی بنام سیتوکین Cytokin ترشح میکنند که موجب بروز التهاب در مفصل شده و همچنین روی سلول های مفصل اثرات تخریبی دارد.

درمان با استفاده از نسخه گیاهی شفا:

محتوای نسخه:
۱ـ پشم و میخک + روغن سیاهدانه
۲ـ گیاه مقلنجان
۳ـ پنج‌عرق گرم

توصیه های بهداشتی و دستورات غذایی:

۱ـ حذر از سرما، رطوبت، کار سنگین و ترشی زیاد و مسکّن‌ها و موادّ کورتوندار مگر با تجویز متخصّص با تعهّد(و با سابقه و پرونده نزد متخصّص و برای مدّت معیّن).
۲ـ پیاده‌روی آرام، خصوصاً سحرگاهان و نرمش‌های آرام و مداوم، طوری‌ که زیاد خسته نشوید.
۳ـ دواها به تناسب نیاز، گهگاه تکرار شود، تا بهبودی کامل، حاصل گردد و پرهیزها همیشه رعایت گردد. حتّی‌المقدور از مسکّن‌ها دوری کنید، زیرا تحمّل درد بهتر از تحمّل عوارض مسکّن‌ها است.
۴ـ تغییر دواها به تناسب پیشرفت بهبودی است، پس حتماً با همراه داشتن نسخه، نتیجه را اعلام فرمایید.
۵ـ یکساعت پیاده روی ـ سریع؛ طوری که عرق‌کنید ـ  روزانه ـ حداقل ـ ۲ نوبت (صبح و عصر).
۶ـ ورزش آیروبیک را یک روز در میان ـ به طور منظم ـ انجام دهید.
۷ـ مصرف نمک و مواد شور را به حداقل برسانید.
۸ـ حداقل روزانه ۸  لیوان آب مصرف کنید.
۹ـ   حداقل هفته‌ای ۲ بار، ماهی مصرف کنید.
۱۰ـ سبزیهای تازه همراه مقداری زیتون انتخاب کنید و بصورت سالاد بدون سس استفاده فرمائید.
۱۱ـ میوه های تازه را در حداکثر ممکن مصرف نمائید.
۱۲ـ در غذای روزانه از زردچوبه، دارچین و زنجبیل استفاده کنید.

منبع:پرتال شرکت شفای کردستان

درباره‌ی عطاری شفا

همچنین ببینید

بواسیر

بواسیر : یکی از امراض نشست بواسیر که در عصر حاضر بسیار زیاد می باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *